Taśmy samoprzylepne są powszechnie stosowane w różnych dziedzinach życia. Możemy nimi nie tylko skleić luźne strony w książkach albo zabezpieczyć paczki przed otwarciem, ale także wykorzystać je do wielu innych celów. Dzięki zastosowaniu do produkcji taśm najnowszych technologii i nierwących materiałów, taśmy idealnie sprawdzają się również do izolowania powierzchni i do montażu rozmaitych elementów. Na rynku możemy kupić taśmy o rozmaitej funkcjonalności, począwszy od tradycyjnych taśm biurowych, poprzez taśmy maskujące, izolacyjne, taśmy dwustronne, aż po specjalistyczne taśmy tkaninowe czy z włókna szklanego.
Wybór odpowiedniej taśmy samoprzylepnej uzależniony jest od wielu czynników:
Przed dokonaniem wyboru taśmy samoprzylepnej należy zwrócić uwagę, na jaką powierzchnię będzie przyklejana oraz czy docelowo powierzchnia z taśmą będzie się znajdowała wewnątrz czy na zewnątrz budynku.
Jeżeli klejona powierzchnia będzie wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, należy wybrać taśmę z masą klejącą odporną na działanie promieniowania UV (taką informację znajdziecie Państwo w karcie technicznej produktu).
Istotna jest również czystość podłoża oraz fakt czy mamy do czynienia z powierzchnią nową, starą, gładką czy chropowatą, o nadanej strukturze.
Taśma samoprzylepna może być przyklejana wyłącznie do czystej, odtłuszczonej i suchej powierzchni. Do czyszczenia czy usuwania zanieczyszczeń należy używać czystych ściereczek bezpyłowych. Jako środek czyszczący można wybrać rozpuszczalnik (benzyna ekstrakcyjna, heksan, estry, ketony) lub ciepłą wodę z detergentem. Następnie wytrzeć powierzchnię lub zaczekać aż zupełnie wyschnie. Przy stosowaniu rozpuszczalników należy zachować ostrożność i dobrać go do rodzaju powierzchni, tak aby nie uległa ona uszkodzeniu.
Tak. Materiały, które nie stwarzają problemów i do których łatwo przykleja się taśmy to metale, szkło, powierzchnie lakierowane, gładkie drewno, kamień, a także niektóre tworzywa sztuczne (ABS, poliwęglan, twardy PVC).
Do powierzchni trudno przyczepnych należą polietylen, polipropylen czy guma. W przypadku takich aplikacji taśmy, klejenie należy poprzedzić testami.
W jakiej temperaturze powinno się używać taśm klejących
Zakres temperatur, w których powinno używać się taśm klejących powinien wynosić od +18°C do +40°C. Podczas klejenia w niższej temperaturze zmniejsza się początkowa siła klejenia.
Zbyt wychłodzone lub nagrzane rolki taśmy klejącej muszą się najpierw dostosować do temperatury otoczenia.
Po nałożeniu na podłoże, taśmy wytrzymują temperatury niższe i wyższe od podanego wyżej zakresu. Informacje dotyczące odporności termicznej konkretnej taśmy znajdziecie Państwo w karcie technicznej lub w opisie produktu.
W śród różnych rodzajów taśm samoprzylepnych są również takie, które posiadają zmodyfikowany klej ułatwiający przyklejenie taśmy w temperaturze niższej od +15°C lub wyższej od +40°C. W celu dobrania odpowiedniej taśmy zachęcamy do kontaktu. Znajdziemy najlepsze rozwiązanie i pomożemy dobrać odpowiednią taśmę.
W jakiej temperaturze przechowywać taśmy samoprzylepne (magazynowanie)
Taśmy klejące powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej (20°C) i wilgotności powietrza 50% oraz bez narażenia produktów na bezpośrednie promieniowanie UV.
Podczas przyklejania taśmy należy pamiętać o jej dociśnięciu. Najlepszy efekt uzyskujemy przy wykorzystaniu do tego celu wałka lub prasy dociskowej. W wielu przypadkach wystarczy samo dociśnięcie dłonią lub palcami.